Az elhízott, 75 év körüli beteg kórelőzményéből kezelt hypertonia, 2-es típusú diabetes mellitus, egy éve pitvarfibrilláció miatti kórházi ellátás szerepel. Azóta ismert bal Tawara szár-blokkja. Aktuálisan kertészkedés közben hirtelen sípolóvá vált a légzése, köhögési roham és fulladás fogta el és eszméletét elvesztette. SBO-ra került, ahol CRP és fehérvérsejtszáma emelkedettnek bizonyult.
Mi a teendő az EKG alapján?
- A BTSZB mellett is észlelhető coronaria occlusiora utaló kép miatt azonnali coronarographia szervezése
- Őrzős elhelyezés, kompenzáló és antibiotikus kezelés megindítása, Troponin, NTproBNP szintek laboratóriumi vizsgálata és ezek függvényében sürgető vagy elektív coronarographia mérlegelése
- Az ismert BTSZB és panaszok miatt szívelégtelenség optimális gyógyszerelés beállítás után biventricularis pacemaker beültetése, az eszméletvesztés okán pedig implantálható defibrillátor kezelés is mérlegelendő
- Pulmonalis CT-angiográfia elvégzése tüdőembólia irányában
- Ionzavar ellátása
BTSZB mellett is látható coronaria occlusiora utaló kép
Széles QRS esetén általánosságban szekunder repolarizációs zavarokat várunk legyen szó preexcitációról, kamrai pacemaker hajtásról avagy szárblokkról. BTSZB esetén normális esetben a QRS fő kilengésével diszkordáns az ST: V1-3-ban ST-eleváció, V5-6-ban ST-depresszió a megszokott. Ha V5-6-ban ST-eleváció van vagy ACS-re utaló klinikum esetén akár csak izoelektromos az ST, akkor sorozatos EKG-kat készítünk azt gyanítva, hogy sürgős coronarographiára lehet szükség. Ugyanígy járunk el, ha a V1-3 elvezetések bármelyikében a QRS-sel konkordáns ST-depressziót észlelünk, hiszen az STEMI ekvivalens állapot.
Coronaria occlusio ritkán szokott BTSZB-ot eredményezni addig ép ingerületvezetéssel bíró betegeknél. Tévhit, hogy a BTSZB önmagában STEMI ekvivalens lenne. De mivel sokszor lehetetlen a repolarizációt korrektül értékeni, ACS-ra utaló klinikum esetén BTSZB-ban is indokolt az azonnali invazív vizsgálat.
Jelenleg korábbról is ismert volt a BTSZB és a klinikum sem volt egészen egyértelmű, azonban a mellkasi elvezetésekben a QRS fő kitérésével konkordáló ST-deviáció coronaria occlusiora hívta fel a figyelmet. Figyeljük meg, hogy hogyan változott az EKG kép a számítógépes rendszerben fellelhető korábbi EKG-khoz képest!
Az echocardiographia csúcsi falmozgászavart, coronarographia proximalis LAD-occlusiot igazolt.
A Sgarbossa-kritériumok szerint fennálló BTSZB mellett a következők utalnak akut szívinfarktusra:
- QRS-sel konkordáns 1mm-es, vagy annál nagyobb ST eleváció (5 pont)
- V1-3-ban 1mm-es, vagy annál nagyobb ST depresszió (3 pont)
- QRS-sel diszkordáns 5mm-es, vagy annál nagyobb ST eleváció (2 pont)
Három, vagy több pont esetén igen nagy specificitással jelezhető az akut szívinfarktus. Mint látható, az utolsó kritérium kevésbé erős (csak 2 pontot ér), mivel pl egyidejű bal kamra hypertrophia esetén a nagy QRS amplitúdókhoz fennálló szívizomischaemia nélkül is nagy repolarizációs kilengések is társulhatnak.
Irodalom:
- Sgarbossa, E.B., Pinski, S.L., Barbagelata, A. et al. Electrocardiographic diagnosis of evolving acute myocardial infarction in the presence of left bundle branch block. N Engl J Med. 1996; 334: 481–487